Visi jaunumi

Apstiprināti Latvijas jaunatnes izlašu treneri

10.11.2022

Dalīties:

Latvijas Basketbola savienības valde apstiprinājusi jaunatnes izlašu treneris darbam 2023. gada sezonā.

U18 sieviešu izlasi vadīs Andris Steļmahs.

Pieredze: vadījis U16 meiteņu izlasi FIBA Challenger turnīrā 2021. gadā, bijis U16 un U18 izlašu treneru sastāvā 2015., 2019. un 2022. gadā.

Eiropas čempionāta A divīzijas turnīrs notiks no 1. līdz 9. jūlijam; vietu apstiprinās vēlāk.

U20 vīriešu izlasi  vadīs Dāvis Čoders.

Pieredze: vadījis U20 vīriešu izlasi Eiropas čempionātā 2022. gadā, bijis viens no U16 izlases treneriem 2017. un 2018. gadā

Eiropas čempionāta B divīzijas turnīrs notiks no 8. līdz 16. jūlijam Skopjē (Ziemeļmaķedonija).

U18 vīriešu izlasi vadīs Edijs Šlesers.

Pieredze: bijis viens no U16 izlases treneriem 2019. un 2020. gadā.

Eiropas čempionāta B divīzijas turnīrs notiks no 22. līdz 30. jūlijam Portugāles pilsētā Matusinju.

U20 sieviešu izlasi vadīs Aigars Nerips.

Pieredze: vadījis sieviešu valstsvienību (2012.-2013.), bijis U20, U18 un U16 izlašu treneris 14 Eiropas čempionātos.

Eiropas čempionāta A divīzijas turnīrs notiks no 29. jūlija līdz 6. augustam; vietu apstiprinās vēlāk.

U16 vīriešu izlasi vadīs Agris Galvanovskis.

Pieredze: bijis U20 izlases galvenais treneris 2008., 2011. un 2018. gadā, U16 izlases galvenais treneris 2019., 2020. un 2021. gadā, kā arī asistents 2022. gadā. Valstsvienības galvenā trenera asistents 2010. un 2011. gadā.

Eiropas čempionāta A divīzijas turnīrs notiks no 5. līdz 13. augustam Skopjē (Ziemeļmaķedonija).

U16 sieviešu izlasi vadīs Matīss Rožlapa.

Pieredze: bijis U16 izlases galvenais treneris (2018., 2019.) un treneris (2016., 2017.), U18 izlases galvenais treneris (2020., 2021.), U20 izlases galvenais treneris (2022.). Kopš 2019. gada – sieviešu valstsvienības galvenā trenera asistents.

Eiropas čempionāta A divīzijas turnīrs notiks no 11. līdz 19. augustam Izmirā (Turcija).

**

LBS Treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis:

Meiteņu izlasēm pēdējos gados rezultāti bijuši stabili, un tas saistīts ar stabilitāti treneru korpusā. Izveidojusies laba mijiedarbība starp pieredzējušajiem un jaunajiem treneriem, veidojot kvalitatīvas speciālistu brigādes. Jaunie var gan mācīties no pieredzējušajiem galvenajiem treneriem, gan viņiem tiek dotas iespējas pašiem vadīt komandas, piesaistot rūdītus palīgus.

Šī prakse tiks turpināta arī 2023. gadā. Andrim Steļmaham būs iespēja turpināt darbu, ko ar šo gadugājumu viņš sāka 2021. gadā U16 Challenger turnīrā. Jau pirms vairākiem gadiem pats redzēju viņa vadītos treniņus, un tāds darba stils, viņa mācītais basketbols man šķiet ļoti perspektīvas.

Matīss Rožlapa ar 2002./2003. gadā dzimušajām meitenēm izgājis pilnu ciklu no U14 līdz U20 izlasei un šajā laikā ļoti audzis kā treneris, kā personība. Tas izpaužas gan viņa vadīto komandu spēlē, gan veidā un kvalitātē, kā Matīss uzstājas semināros. Manuprāt ir ļoti labi, ka šosezon labākās sieviešu komandas (RSU) treneris strādās ar U16 izlasi. Varbūt vīriešiem ir vērts pārņemt šādu praksi.

Savukārt U20 izlasē Treneru komisijas absolūtais vairākums deva priekšroku Aigara Neripa pieredzei, tai skaitā darbā ar konkrētā gadugājuma spēlētājām. Pagājusī sezona viņam bijusi viena no veiksmīgākajām karjerā – tas bija papildus arguments.

Vīriešiem tādas stabilitātes un pēctecības trūkst, katru gadu eksperimentējam, un tas ietekmē rezultātus.

Varbūt savā starpā kaut ko neesam līdz galam izrunājuši, sapratuši. Treneru komisijā jau septembrī runājām, ka nav normāli, ja uz izlases galvenā trenera amatu piesakās tikai viens kandidāts. Iemesli var būt dažādi – kāds varbūt negrib riskēt ar savu reputāciju, kritiski novērtējot konkrētā gadugājuma potenciālu, kāds varbūt vasarā dod priekšroku pienākumiem sporta skolā vai klubā, kāds varbūt apvainojies par iepriekš saņemtu atteikumu. Tāpēc vienojāmies aktīvāk uzrunāt speciālistus, kuri potenciāli varētu vadīt izlases. Atsaucība bija dažāda.

Vēlmi vadīt U20 izlasi apstiprināja tikai viens kandidāts – Dāvis Čoders. Pēc viņa pagājušās sezonas pieredzes palika pretrunīgs iespaids. Bieži tiek diskutēts, kas jaunatnes izlasē ir svarīgāk – ilgtermiņa ieguvumi spēlētāju izaugsmei vai komandas rezultāti. Manuprāt, svarīgi ir abi aspekti, tos nevar pretstatīt. Čodera vadībā bija mērķtiecīgs treniņdarbs, pašā svarīgākajā B divīzijas spēlē komanda demonstrēja labu basketbolu un kā līdzīgs ar līdzīgu cīnījās pret Serbiju, bet – tika piedzīvots zaudējums un netika sasniegts mērķis atgriezties A divīzijā. Treneris Čoders bija labi sagatavojies, izanalizējis savas kļūdas, viņam ir profesionāls skatījums uz darāmo. Arī profesionāla drosme, jo 2003./2004. gadā dzimušajiem puišiem iepriekš Eiropas čempionātos klājies grūti. Būs jāiegulda liels darbs, lai sasniegtu labu rezultātu. Žēl, ka nebija konkurences, alternatīva piedāvājuma. Katrā ziņā esmu pārliecināts, ka Dāvim vajadzīgs pieredzējis asistents.

Uz U18 izlases galvenā trenera posteni bija trīs cienījami kandidāti. Šādā situācijā loģiski, ka Treneru komisijā domas dalījās arī pēc tam, kad Ediju Šleseru un Pēteri Ozoliņu bijām uzklausījuši pa divām reizēm.  Kolēģiem katram bija savs motīvs. Es atbalstīju treneri Šleseru, izvērtējot viņa darba augļus –  vadītās komandas spēles stilu. LU/BS “Rīga” komanda Ramirent Nacionālajā līgā spēlē ātru un agresīvu basketbolu, tajā trenējas un spēlē pieci seši izlases kandidāti, kuriem laukumā tiek dota iespēja izpausties, neaizraujoties ar ļoti sarežģītām taktiskajām shēmām. Šajā gadījumā uzņēmos iniciatīvu izvirzīt šo kandidātu un atbildēšu par savu izvēli, neslēpjoties aiz balsojuma.

Gan U20, gan U18 izlasei uzdevums – jāatgriežas A divīzijā.

U16 izlases treneru kandidātu izvērtēšanā nepiedalījos, jo pats strādāju ar šī vecuma spēlētājiem un kandidēju uz šo posteni. Šoreiz Treneru komisija vienbalsīgi atbalstīja manu kandidatūru, bet man ļoti simpatizē otrā kandidāta Krista Pīternieka aktivitāte gan ikdienas darbā Liepājas klubā, gan iesaistoties izlašu darbā un piesakoties konkursos uz galvenā trenera pozīciju. Veidojas labs treneris, kuram tiks dota iespēja strādāt kādā no nākamajām sezonām. Iespējams, sākumā ar uzstādījumu, ka jādarbojas tandēmā ar pieredzējušu palīgu.